Pacjentka wymagająca leczenia ortodontycznego napisała zbulwersowana, że jej lekarz ortodonta nie dość, że kazał jej usunąć 4 zdrowe zęby i dopiero potem założyć aparat, to jeszcze nie chciał wydać skierowania na wspomniane ekstrakcje do lekarza chirurga. A zdrowych zębów nikt ot tak sobie nie chciał jej usunąć! Leczenie omawiane podczas krótkiej wizyty, bardzo ogólnie. Niezły start, prawda?
Otwarcie i bezczelnie poradziliśmy pacjentce, żeby zmieniła lekarza ortodontę! Dlaczego? Już sam początek współpracy nadawał się do poprawy. Czy w takiej sytuacji Pacjent ma zaufanie do lekarza i proponowanego leczenia?
Po pierwsze:
Konsultacja ortodontyczna.
Konsultacja ortodontyczna |
To szczegółowy wywiad z Pacjentem, omówienie jego problemów, potrzeb, oczekiwań w zakresie finalnego efektu leczenia oraz badanie, którego kluczowymi elementami są:
Zdjęcia rtg: pantomogram i tele boczne czaszki. Są one niezbędne do właściwego oszacowania rozmiaru wady i możliwości leczenia.
zdjęcie pantomograficzne |
Zdjęcia cyfrowe wewnątrzustne i zewnątrzustne (głównie rysy twarzy)
Lekarz ortodonta opracowuje pisemną wersję planu leczenia ortodontycznego Pacjenta. Omawia z nim na przykładzie modeli i wykonanej dokumentacji rtg aktualny układ i stan uzębienia oraz możliwe sposoby leczenia.
Po piąte:
Na koniec przykład leczenia w NOVA ESTETICA.
Wyciski pobrane z obu łuków zębowych do wykonania gipsowych modeli diagnostycznych.
modele diagnostyczne |
Po drugie:
Plan leczenia. Tylko pełny komplet badań (powyższych procedur) zapewnia kompleksowe zaplanowanie leczenia Pacjenta.
Plan leczenie ortodontycznego |
Pacjent otrzymuje w planie leczenia informacje na temat wskazanego dla niego typu aparatu, przewidywanego czasu i kosztów całkowitych leczenia. Jeśli akceptuje plan, podpisuje go (podobnie jak lekarz) i rozpoczyna swoje leczenie.
Po trzecie:
Higiena i leczenie stomatologiczne. Zanim założysz aparat - niezbędne jest wykonanie (w przypadku wskazań) zabiegów higienizacyjnych, tj. skaling (usunięcie kamienia nazębnego), piaskowanie zębów, fluoryzacja.
usuwanie kamienia nazebnego |
Na czas leczenia ortodontycznego musisz wyjątkowo silnie zaprzyjaźnić się ze szczoteczką, pastą do zębów i dodatkowo szczoteczkami międzyzębowymi i nicią dentystyczną (jeśli wcześniej ich nie używałeś).
Szczoteczki międzyzębowe |
Jeśli masz jakieś inne problemy stomatologiczne (np. ubytki próchnicze) musisz się z nimi uporać przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.
Po czwarte:
Leczenie ortodontyczne. Konieczne są regularne wizyty kontrolne (od 3 do 6 tygodni).
Prowadzone zgodnie z planem leczenia, w zależności od rodzaju aparatu:
- ruchomy (wyjmowalny), stosowany u dzieci. Składa się z akrylowej płytki (jej wybarwienie Pacjent dobiera sam) przykręcanej kluczykiem w miarę postępów leczenia oraz specjalnie wyprofilowanego drutu.
W przypadku dorosłych stosuje się aparat Clear Aligner, niemal niewidoczne w jamie ustnej nakładki.
Więcej informacji na temat aparatów wyjmowalnych tutaj.
Clear Aligner, aparat ruchomy |
- stały - estetyczny lub metalowy. W zależności od rodzaju, składają się z zamków i łuków metalowych wraz z dodatkowymi elementami (np. kolorowe ligatury) lub zamków porcelanowych/kryształowych z niemal niewidocznym łukiem.
aparat ortodontyczny - modele pokazowe |
aparat metalowy, aparat estetyczny |
Zdjęcie aparatu stałego, czyli usunięcie zamków, pierścieni i innych elementów oraz kleju, który je mocował na zębach. Służy do tego specjalne wiertło, które nie uszkadza powierzchni szkliwa. Pozbawione aparatu zęby poleruje się specjalną pastą i szczoteczką.
Po szóste:
Leczenie retencyjne. Niedoceniany przez Pacjentów, a bardzo ważny etap stabilizacji osiągniętych wyników leczenia ortodontycznego. Długość tego etapu zależy od rodzaju skorygowanej wady. Przeciętnie trwa ok. 3 lat u dzieci i młodzieży oraz powyżej 5 lat u dorosłych, choć coraz częstsza jest potrzeba retencji dożywotniej.
Skuteczność leczenia retencyjnego zależy w dużej mierze od sumienności Pacjenta w noszeniu wyjmowanej płytki i regularnych kontrolach u lekarza ortodonty stałego retainera (przyklejanego na łuk zębowy od strony języka drucika).
Po siódme:
Kontrola u lekarza ortodonty po zakończonym leczeniu. Pierwsza z nich powinna się odbyć po 1 miesiącu, druga po 3 miesiącach, kolejne co pół roku. Kontrola dotyczy zarówno leczenia aparatem stałym jak i wyjmowalnym.
leczenie ortodontyczne |
Efekt końcowy leczenia ortodontycznego Pacjentki.
uśmiech po leczeniu ortodontycznym |
Piękny uśmiech uważany jest za bardzo ważny czynnik powodzenia w życiu osobistym i zawodowym. Bywa kluczem do sukcesu i wpływa na nasze codzienne relacje z innymi ludźmi. Odmładza, a także jest doskonałym i darmowym lekarstwem wspomagającym leczenie wielu chorób.
Dbajcie o uśmiech i swoje dobre samopoczucie:)