poniedziałek, 22 września 2014

Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm

Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym

Ból szczęki czy ból żuchwy (lub ich okolicy) bywa najczęściej związany z jakimś problemem stomatologicznym. Zwłaszcza, kiedy ból nasila się podczas jedzenia czy ruchu żuchwy. Jego źródłem wówczas może być staw skroniowo-żuchwowy (ssż). 
W przypadku przyczyny leżącej w uwarunkowaniach anatomiczno-okluzyjnych (np. wspomniany nieprawidłowy zgryz) najczęściej pomóc może lekarz stomatolog.


 Diagnoza stawów skroniowo żuchwowych

W NOVA ESTETICA wykorzystujemy metodę diagnostyczną zwaną DEPROGRAMACJA.
#deprogramacja #modele #diagnostyczne #artykulator
 Jest  to pełna diagnostyka wspomnianego stawu wraz z planowaniem prawidłowej relacji (wzajemnego ułożenia) szczęki i żuchwy. Umożliwia zlokalizowanie przyczyny bólu i daje szansę na skuteczną pomoc pacjentowi.


Leczenie stawów skroniowo-żuchwowych

W razie stwierdzenia faktycznych problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym lekarze proponują odpowiednie leczenie, np. ortodontyczną korektę zgryzu, wstawienie implantów zębów, leczenie chirurgicznezabiegi z zakresu periodontologii czy też stosowanie szyny relaksacyjnej zakładanej na noc. W przypadku zdiagnozowania zaburzeń funkcjonalnych kierują pacjenta do fizjoterapeuty.
#szyna relaksacyjna #bruksizm

Skąd się bierze problem?

Główne przyczyny dolegliwości bólowych ze strony stawu skroniowo-żuchwowego:
- psychosocjalne - takie jak stres czy cechy charakterologiczne (osobowość lękowa, niski próg bólu)
- uwarunkowania okluzyjno - anatomiczne: zaburzenia okluzji (zgryzu), braki w uzębieniu
- częste występowania tzw. parafunkcji: zaciskanie, zgrzytanie zębami (bruksizm), wypychanie języka
- nerwowo - mięśniowa (nadmierne pobudzenie mięśniowe, wzrost napięcia mięśni)
- nieprawidłowe nawyki ustne: obgryzanie paznokci, skórek warg
- długotrwałe przyjmowanie niefizjologicznych pozycji żuchwy (choroba zawodowa np. flecistów)
- urazy, zabiegi operacyjne
Więcej na temat dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego znajduje się tutaj

Jedną ze specyficznych przyczyn bólów ssż jest BRUKSIZM, czyli uporczywe zaciskanie i zgrzytanie zębami (najczęściej w nocy). To dosięgająca już niemal 40% Polaków choroba cywilizacyjna. Zdaniem specjalistów występowanie bruksizmu ma związek ze stresem oraz nieumiejętnością jego rozładowywania.

Czasem ma bezpośredni związek z wadą zgryzu. W niektórych przypadkach zgrzytanie zębami jest przyczyną przewlekłych bólów głowy.
ból głowy stawu skroniowo-żuchwowego
Walka z chorobą nie należy do najłatwiejszych, a stosowane w pierwszej kolejności leki uspokajające oraz psychoterapia bardzo rzadko przynoszą efekty. Znacznie lepiej sprawdzają się założenie specjalnych szyn odciążających. Połączenie leczenia protetycznego u stomatologa z ćwiczeniami pozwala przywrócić poprzedni stan uzębienia i wyeliminować problem.
zgrzytanie zębami deprogramator
Dowiedz się więcej na temat bruksizmu

Ciekawostka:
Kobiety cierpią na dolegliwości ssż ok. 1,5 - 2 razy częściej niż mężczyźni, ale na terapię zgłaszają się aż 9 razy częściej niż mężczyźni. Nie od dziś wiadomo, że kobiety są bardziej zdyscyplinowane i waleczne:)

1 komentarz:

  1. Jestem szczególnie zadowolony z tego, że podkreślasz znaczenie indywidualnego podejścia do pacjenta i skupiania się na jego potrzebach. W dzisiejszych czasach wielu lekarzy zapomina o tym aspekcie, ale ty pokazujesz, że empatia i troska o pacjenta są kluczowe dla skutecznego leczenia.
    ________
    https://ochotanausmiech.pl/licowki/

    OdpowiedzUsuń